Po ogłoszeniu upadłości Getin Banku S.A. pojawił się problem, czy można żądać udzielenia zabezpieczenia powództwa przez wstrzymanie płatności rat.
W przedmiotowej sprawie dużą rolę odgrywa także orzeczenie TSUE z dnia 15 czerwca 2023 r., sygn. C-287/22, w którym uznano, że:
- sądy powinny udzielać zabezpieczeń nawet wtedy, gdy kapitał kredytu nie został jeszcze spłacony, albowiem skutek restytucyjny wyroku stwierdzającego nieważność umowy nie zostałby w pełni osiągnięty i doszłoby w ten sposób do ograniczenia skuteczności ochrony przewidzianej w dyrektywie 93/13 – dodał TSUE
- postanowienie o zabezpieczeniu roszczeń konsumenta, poprzez zawieszenie spłaty rat, powinno być wydane także w przypadku upadłości nieuczciwego przedsiębiorcy.
Po drugie wszelkie przepisy winny być podporządkowane Dyrektywie unijnej nr 2014/59/UE, która w art. 70 odnosi się do postępowań zabezpieczających oraz uprawnień organów do spraw restrukturyzacji i uporządkowanej likwidacji (a zatem też Bankowego Funduszu Gwarancyjnego i syndyka). Zgodnie z tym przepisem organy te powinny mieć uprawnienia tylko i wyłącznie do ograniczenia wierzycielom egzekucji zabezpieczeń wierzytelności. Organy zaś nie powinny mieć żadnego wpływu na ograniczanie zabezpieczeń, które nie nadają się do egzekucji. Brak jest zatem wyłączeń w zakresie postępowań zabezpieczających dotyczących roszczeń nie nadających się do egzekucji, zaś wnioskowane zabezpieczenie posiada taki właśnie ma charakter, niemajątkowy.
Ponadto uznanie, że po ogłoszeniu upadłości konsument nie ma prawa do uzyskania zabezpieczenia niepieniężnego stoi w oczywistej sprzeczności z przepisami unijnej dyrektywy 93/13, chroniącej przed nieuczciwymi warunkami w umowach i wykładni tej dyrektywy w orzeczeniu ETS z dnia 15 czerwca 2023 r., sygn. C-287/22.
Pojawiają się pierwsze orzeczenia np. Sądu Okręgowego w Bydgoszczy, czy Siedlcach, gdzie Sądy udzielają nowych zabezpieczeń i wstrzymują płatność rat już po ogłoszeniu upadłości. Są też Sądy, które wciąż zastanawiają się nad wnioskami, złożonymi już kilka miesięcy temu. Z pewnością problem jest trudny i złożony oraz wymaga pogłębionej analizy. Ale tak jest ze sprawami frankowymi. Gdy człowiekowi zaczyna się wydawać, że prawie wszystko jest już jasne, to życie pisze takie scenariusze jak upadłość Getin Banku S.A.