Za 2023 r. Bank BPH S.A. odnotował rekordową stratę ponad 5 mld PLN. Co prawda grupa kapitałowa, której częścią jest ten bank zapewnia mu finansowanie, jednak pytanie brzmi czy lub ile lat amerykański właściciel będzie dopłacał.
Bank BPH S.A. jest specyficznym bankiem również z tego względu, że raczej nie wprowadza nowych produktów, tylko zarządza kredytami udzielonymi przez siebie oraz przejętymi po GE Money Banku S.A. A są to głównie kredyty frankowe, a zatem umowy nieważne w całości.
Pytanie ile lat amerykański koncern będzie dokładał do strat banku, który nie ma szans na to, aby zacząć sam zarabiać i niwelować straty?
Jakie są konsekwencje ogłoszenia upadłości banku mogliśmy „przećwiczyć” na przykładzie Getin Noble Banku S.A. w upadłości. Po pierwsze trzeba przejść proces zgłaszania wierzytelności w ściśle określony, sformalizowany sposób. Po drugie wiele Sądów niestety zawieszało procesy frankowe na długie lata. Po trzecie praktycznie można powiedzieć, że odzyskanie po ogłoszeniu upadłości należności z wyroku w związku z nieważnością umowy kredytu jest mało prawdopodobne.
Dlatego każdy kto ma kredyt waloryzowany do waluty obcej w tym banku powinien rozważyć jak najszybsze uregulowanie sytuacji prawnej, przede wszystkim przez uzyskanie zabezpieczenia z Sądu i zaprzestanie płatności rat.
Tym bardziej, że po złożeniu pozwu do sądu Bank BPH S.A. przedstawia dość korzystne oferty ugodowe. Oczywiście na każdej ugodzie bank zarabia kilkadziesiąt tysięcy złotych (ugody są dlatego korzystne dla banku), jednak jeżeli kredytobiorca jest skłonny iść na kompromis, to może szybko po złożeniu pozwu uwolnić się od kredytu, dostać większą część należności i zakończyć sprawę.